Káhira 25. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Christopher Katsarov/The Canadian Press)
 
Extrémistická organizácia Islamský štát sa prostredníctvom svojej spriatelenej tlačovej agentúry Amák v stredu prihlásila k zodpovednosti za nedeľňajšiu streľbu v rušnej časti kanadského Toronta, pri ktorej zahynuli dve osoby a ďalších 13 ľudí utrpelo zranenia. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na snímke policajti zabezpečujú policajnou páskou miesto streľby v Toronte

IS vo vyhlásení uviedol, že útočník bol “vojakom Islamského štátu” a streľbu vykonal v reakcii na výzvu organizácie “cieliť na občanov” krajín vojenskej koalície bojujúcej proti IS. Bližšie podrobnosti ani dôkaz o svojom tvrdení militanti neposkytli.
Miestom streľby bola torontská časť Greektown, kde útočník strieľal do reštaurácií a kaviarní. Podľa svedkov muž v čiernom odeve a tmavej šiltovke vystrelil 20- až 30-krát. O život prišli desaťročné dievča a 18-ročná žena; ďalších 13 osôb vo veku 10-59 rokov utrpelo zranenia rôzneho rozsahu.
Útočníka identifikovala polícia ako 29-ročného miestneho obyvateľa Faisala Hussaina. O život prišiel pri prestrelke s políciou, nebolo však jasné, či sa zabil sám, alebo ho usmrtili policajti. Polícia doposiaľ motív jeho činu neodhalila, uviedla však, že preveruje všetky možnosti vrátane terorizmu.
Hussain v minulosti navštevoval webstránky spriaznené s IS a tejto teroristickej skupine vyjadroval podporu, informoval britský denník Daily Mirror.
 
Príspevok Islamský štát sa prihlásil k nedeľňajšej streľbe v Toronte zobrazený najskôr Hlavné správy.