Jeruzalem 17. júla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Sebastian Scheiner, File))

Islamská náboženská nadácia Wakf, ktorá spravuje náboženské objekty v Jeruzaleme, vyzvala dnes moslimov, aby bojkotovali náboženský komplex uctievaný ako Vznešená svätyňa, zatiaľ čo židia ho poznajú ako Chrámovú horu
Na archívnej snímke z 8. decembra 2011 pohľad na mostík pre chodcov (vpravo) vedúci k Chrámovej hore v Jeruzaleme

Táto výzva sa objavila po tom, ako Izrael pri viacerých vstupných bránach na Chrámovej hore rozmiestnil rámové detektory kovov. Rozhodnutie o tom bolo dôsledkom útoku z uplynulého piatka. Trojica útočníkov, ktorí boli identifikovaní ako Palestínčania alebo izraelskí občania moslimského vierovyznania, vtedy spustila paľbu pri vstupe do jeruzalemského Starého mesta, pričom usmrtila dvoch príslušníkov izraelskej polície. Ozbrojení muži následne ušli ku Vznešenej svätyni, kde ich polícia po krátkom prenasledovaní a prestrelke zlikvidovala.
Izrael následne rozhodol o nainštalovaní detektorov kovov na vstupoch na Chrámovú horu, pričom však bez toho, aby túto záležitosť konzultoval s Wakfom.
Wakf — Jordánskom administratívne riadená islamská nadácia, ktorá v Jeruzaleme spravuje náboženské objekty na Chrámovej hore i mimo nej — dnes vyzvala moslimských veriacich, aby “nevstupovali do (na Chrámovej hore ležiacej) mešity” al-Aksá. Dodala, že ak detektory kovov na vstupoch na Chrámovú horu zostanú, “vyzývame ľudí, aby sa modlili pred bránami.”
Chrámová hora, ktorá je tretím najposvätnejším miesto islamu, bola po piatkovom útoku zavretá. Izrael ju sprístupnil v nedeľu po nainštalovaní rámových detektorov k dvom vstupným bránam. Odvtedy sa na Chrámovú horu prišlo modliť mnoho veriacich vrátane moslimov.
Izraelská armáda dnes prostredníctvom svojho komuniké oznámila otvorenie ďalších troch vstupných brán, ku ktorým boli tiež osadené detektory. Armáda dodala, že detektory budú nainštalované aj pri ďalších vstupoch – v súlade s rozhodnutím izraelského vedenia.
Na znak protestu proti týmto opatreniam sa v nedeľu večer moslimské modlitby konali mimo územia, ale v tesnej blízkosti Chrámovej hory.
Rozhodnutie Izraela o uzavretí Chrámovej hory, ktoré platilo v piatok a v sobotu, oživilo obavy Palestínčanov, že Izrael sa snaží dosiahnuť výhradnú kontrolu nad Chrámovou horou.