Bratislava 23. decembra 2016 (HSP/Foto.TASR-Martin Baumann)

Predseda strany Sme Rodina, Boris Kollár prednedávnom v krátkom videu zareagoval na teroristický útok, ktorý sa odohral v Berlíne. Kollárove vyjadrenia sa ale nepáčia Islamskej nadácii na Slovensku, ktorá obviňuje tohto politika z viacerých “prehreškov”ako napríklad “výzva na deportácie” či “podnecovanie k nenávisti”. V jeho videu však nič z toho nie je.

Na snímke predseda strany Sme Rodina Boris Kollár Na snímke predseda strany Sme Rodina Boris Kollár

Pred nedávnom sme vás informovali (viac TU) o reakcii Borisa Kollára na teroristický útok v Berlíne. Podľa Kollára sa Európania za pohostinnosť od imigrantov dočkali jedine pľuvancu do tváre a teroristických útokov.

“S každým by sa preto malo hovoriť tak, aby tomu rozumel. Keď tu príde nejaké etnikum, civilizácia, pomaly na úrovni stredoveku a našu ústretovosť a vľúdnosť považuje za slabosť, tak treba začať hovoriť s nimi tak, aby tomu rozumeli,” povedal Kollár.”

Boris Kollár má na tento problém veľmi rýchle riešenie:

“Tieto veci sa dajú veľmi rýchlo vyriešiť, stačí pár mesiacov a pekne pôjdu späť a všetci. Som presvedčený, že keď to nezvládneme teraz, tak o 10, 15, 20, o 30 rokov už s tým nepohneme.”

Podľa Kollára teroristické útoky sa Berlínom neskončia. Predseda strany Sme rodina vidí problém aj v “slniečkárskych” extrémistoch vo vedení Európy. “Našťastie na Slovensku sedia zatiaľ len v prezidentskom paláci. Hovoria nám, aby sme si na to zvykli, že sa s tým nedá nič robiť a aby sme sa tomu prispôsobili.” Kollár sa však tomu  prispôsobovať nechce a podľa vlastných slov, “pokiaľ bude v politike, tak proti tomu bude bojovať”.

Kollárove názory sa však vôbec nepáčia kontroverznej organizácii “Islamská nadácia na Slovensku”. Na svojom facebookovom účte “islam online”totiž zdieľala Kollárove video s popisom, v ktorom ho obvinila z viacerých prehreškov:

“Tak toto je sila:

Zhrňme si to:

– výzva na deportácie

– ponižovanie náboženskej skupiny

– podnecovanie k nenávisti

– tolerovanie (tichý súhlas?) komentárov vyzývajúcich na vraždenie (idem ich strieľať, odfajčíme ich, do nich…)

Podľa islamskej nadácie na rukách nemá krv nemecká kancelárka Angela Merkelová, ale Boris Kollár :

“Nie Merkelová, to on bude mať krvavé ruky, keď tu niekoho zabijú, alebo zbijú pre tie jeho reči.”

Islamská nadácia však zavádza. Výzva na deportácie navádza dojem, akoby Kollár chcel niekoho deportovať do koncentračných táborov, v skutočnosti však len vyzýva na vyhostenie ilegálnych imigrantov. Z videa taktiež nie je zrejmé, že by tento poslanec ponižoval nejakú náboženskú skupinu, alebo aby podnecoval k nenávisti. Islamská nadácia tiež tvrdí, že Kollár ticho toleruje komentáre, ktoré nabádajú k vraždeniu. Pod videom sú však stovky komentárov a nie je jednoduché všetky kontrolovať.

Samuel Gdovin