Dublin 18. novembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/PA-Brian Lawless)
 
Britskí ministri podporujúci brexit “nežijú v reálnom svete”, ak sa domnievajú, že môžu nanovo rokovať o dohode o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Uviedol to v sobotu írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney

Na snímke írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney

Britská premiéra Theresa Mayová sa pred hlasovaním v parlamente snaží zachrániť návrh dohody o brexite, ktorý uplynulý týždeň schválil jej kabinet, po odstúpení ministrov a otvorenej diskusii o jej odvolávaní, píše agentúra Reuters.
Britské médiá v piatok priniesli správy, že probrexitoví ministri – vrátane ministra pre obchod Liama Foxa a ministra životného prostredia Michaela Govea, najprominentnejšieho stúpenca brexitu v Mayovej vláde – sa cez víkend stretnú, aby dohodu upravili.
Írsko patrí ku krajinám EÚ, ktorých vlády sa vyjadrili, že sotva existuje nejaký priestor na zmenu návrhu dohody, dosiahnutej vyjednávačmi Londýna a Únie.
Coveney v sobotu povedal, že dohoda o vystúpení nebude znova otváraná pre rokovania. Váhajúci britskí ministri by sa podľa neho mali namiesto toho usilovať o ovplyvnenie politickej deklarácie o budúcich vzťahoch, ktorá je stále predmetom rozhovorov.
“Myšlienka, že teraz, po dvoch rokoch rokovaní, môžu štyria alebo piati ministri (britského) kabinetu vyrokovať iný výsledok a dohodnúť sa na tom sami a potom očakávať, že to EÚ podporí – nemyslím si, že to znamená žiť v reálnom svete,” uviedol Coveney pre noviny Irish Times na výročnom zjazde svojej strany Fine Gael.
 
Príspevok Írsky minister: Zástancovia novej dohody o brexite “nežijú v reálnom svete” zobrazený najskôr Hlavné správy.