Írsko 20. novembra 2017 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Írsky katolícky kňaz Desmond O’Donnell vyzval kresťanov, aby prestali používať slovo Vianoce, pretože ho uniesli “Santa a soby”. Informuje o tom denník The Guardian.
Ilustračné foto

O’Donnellove slová sú smerované k nedávnemu prehrešku známej britskej pekárne, ktorá vo svojom kalendári vyobrazila namiesto Ježiška, pečivo s klobásovou príchuťou. Katolíci na Britských ostrovoch teraz bojkotujú pekáreň Greggs a ostro ju kritizujú na sociálnych sieťach.
“Stratili sme Vianoce, rovnako ako Veľkú noc, a mali by sme úplne prestať používať toto slovo,” povedal O’Donnell pre Belfast Telegraph. “Musíme to znovu objaviť a prijať,” dodal katolícky kňaz.
O’Donnell uviedol, že sa nesnaží znevažovať neveriacich. “Ja jednoducho žiadam, aby sme oddelili priestor pre veriacich, pre ktorých Vianoce nemajú nič spoločné so Santom a sobmi.”
“Náboženská skúsenosť s pravými Vianocami je pre mňa, ako pre mnohých iných, veľmi hlboká a skutočná – ako vzduch, ktorý dýcham. Ale neveriaci si zaslúžia a potrebujú svoju vlastnú oslavu, je to dôležitá ľudská dynamika a všetci to potrebujeme. ”
Vyštudovaný psychológ a aktívny spisovateľ a katolícky kňaz, O’Donnell povedal, že význam Vianoc sa časom značne zhoršil a stal sa komercializovaný.
“Snažím sa zachrániť realitu Vianoc pre veriacich tým, že sa vzdávam” Vianoc “a nahradím ho iným slovom.”
O’Donnell povedal, ak sa katolicizmus nezaoberal skutočnosťou toho, čo slovo Vianoce znamená, že “sekularizácia a moderný život budú pokračovať v potláčaní cirkvi”.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.