Dublin 8. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Czarek Sokolowski)

Tisíce žien sa dnes zhromaždili v Dubline a ďalších írskych mestách, kde požadovali zrušenie sporného ôsmeho dodatku írskej ústavy, ktorý zakazuje interrupcie, ak nie je ohrozený život ženy

 Mnohé protestujúce na zhromaždení nazvanom Strike4Repeal (Štrajk za zrušenie) niesli pútače s nápismi ako napríklad “Naše telá, naše životy”. Zároveň bolo na dnešný večer naplánované aj podujatie March4Repeal (Pochod za zrušenie).

Ilustračné foto

“Dvanásť žien denne cestuje tam, kde je možná interrupcia, mnohé ďalšie si to nemôžu dovoliť. Írsko už nemôže ďalej kriminalizovať zdravotnú starostlivosť a ohrozovať nespočetné množstvo životov,” uvádzalo sa na pútači, ktorý niesla jedna pochodujúca demonštrantka.

“Vyzývame írsku vládu, aby určila deň referenda o zrušení ôsmeho dodatku,” uviedol hlavný organizátor oboch akcií, Koalícia za zrušenie ôsmeho dodatku.

Ďalšou akciou pri príležitosti Medzinárodného dňa žien (MDŽ) je vydanie “Dublinskej deklarácie”, ktorú dnes zverejnili na medzinárodnom kongrese o duševnom zdraví žien. Deklarácia vyzýva vlády, aby ženám zaručili dostupnosť výkonu interrupcií.

Signatári uviedli, že niektoré štáty neposkytujú službu umelého prerušenia tehotenstva, čo vyvoláva “u žien silné psychologické a citové ťažkosti”.

“Toto je pre Írsko dôležitá chvíľa,” uviedla Orla O’Connorová, predsedníčka Írskej národnej rady žien, ktorá presadzuje aj rovnosť mužov a žien v krajine.

“Dublinská deklarácia je prvou svojho druhu a zdôrazňuje, aké dôležité je úplné uplatňovanie práva žien na reprodukčné zdravie tak, že sa jej umožní mentálne zdravie a pohoda,” povedala O’Connorová.

Írske zákony stavajú na rovnakú úroveň práva nenarodeného dieťaťa a práva matky. Interrupcia je zákonom povolená len vtedy, keď je vážne ohrozený život tehotnej ženy, čo zahŕňa aj hroziacu samovraždu2017 .