Dublin 27. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Brian Lawless/PA via AP)
 
Írsko podnikne kroky proti Rusku v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou v susednom Anglicku, za ktorým podľa Británie stojí Moskva, uviedol v pondelok írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney.

Na snímke írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney

Minister v rozhovore pre štátnu televíziu RTE priblížil, že v pondelok večer absolvoval brífing a rozhodol o ďalšom postupe, o ktorom bude svojich kolegov informovať v utorok.
“Jednoznačne môžete očakávať, že Írsko bude zajtra (utorok) z hľadiska toho, čo sa stalo, konať primerane a prejaví solidaritu s našim najbližším susedom,” oznámil Coveney, ktorého citovala agentúra Reuters.
Veľvyslanec Ruska v Írsku Jurij Filatov vyzval írsku vládu, aby “použila zdravý rozum”. V rozhovore pre RTE povedal, že nevie o dôkazoch, ktoré by viedli k potrebe zničiť veľmi pozitívne vzťahy medzi Moskvou a Dublinom.
Vlády USA, Kanady, Austrálie i štátov v Európe oznámili v pondelok svoje plány vyhostiť dovedna viac než 100 ruských diplomatov. Ku kroku pristúpili v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou na bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéru v Británii.
Na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju zaútočili 4. marca neznámi páchatelia, ktorí pritom podľa Británie použili nervovoparalytickú látku novičok, vyvinutú v bývalom Sovietskom zväze. Oboch našli v bezvedomí pred nákupným strediskom v Salisbury. Obaja sú stále v kritickom stave.
 
Príspevok Írsko zareaguje na útok v Británii a podnikne kroky proti Rusku zobrazený najskôr Hlavné správy.