Budapešť 4. januára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Olivier Matthys)

Írsko ľutuje, že Británia odchádza z Európskej únie, ale ctí si jej rozhodnutie, povedal vo štvrtok v Budapešti írsky premiér Leo Varadkar po schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom.
Na snímke írsky premiér Leo Varadkar (uprostred)

Varadkar vo vyhlásení pred novinármi uviedol, že odchodom Britov Únia stratí. “Máme záujem na zachovaní čo najlepších vzájomných vzťahov. Dúfame, že z pohľadu obchodu a služieb sa veľa po brexite nezmení,” dodal írsky premiér, ktorý avizoval, že jeho krajina chce po brexite prehĺbiť vzťahy s ďalšími krajinami Európy vrátane krajín Vyšehradskej štvorky, ktorej v súčasnosti predsedá práve Maďarsko.
Premiér Írska pripomenul, že v jeho krajine pracuje 12.000 Maďarov, pričom mnoho mladých Írov študuje v Maďarsku.
Orbán podčiarkol, že v najdôležitejších otázkach budúcnosti EÚ majú s írskym hosťom podobné postoje. “Zhodli sme sa v tom, že máme záujem na posilnení EÚ a že Únia bude silná iba v prípade, ak ju budú tvoriť jednotlivé silné národné ekonomiky,” povedal maďarský ministerský predseda.
V otázke brexitu Orbán uistil írskeho premiéra, že Maďarsko podporí uplatnenie špeciálnych hľadísk Írska v procese odchodu Británie z EÚ vrátane riešenia otázky hraníc so Severným Írskom.
Predsedovia vlád odmietli myšlienku daňovej harmonizácie v EÚ. “Únia bude silná, ak bude existovať konkurencia napríklad v oblastiach daní. Trváme na daňovej suverenite členských krajín,” vyhlásil Varadkar.
Orbán podotkol, že írskemu premiérovi vysvetlil historické a kultúrne dimenzie odmietavého postoja Maďarska k prisťahovalectvu. “Sme proti chaosu a anarchii, ktorá charakterizovala roky 2015 a 2016 z hľadiska ochrany vonkajších hraníc. Vonkajšie hranice musíme chrániť, aby vnútorné mohli zostať otvorenými. Nie sme proti nikomu, ale trváme na zachovaní svojej vlastnej identity a kultúry,” zdôraznil.
Varadkar povedal, že Írsko má v otázke riešenia migrácie iný postoj ako Maďarsko, lebo podporuje koncepciu solidarity v znášaní spoločnej ťarchy.
Obaja politici zdôraznili nutnosť zachovania spoločnej poľnohospodárskej politiky a zhodli sa aj v tom, že hrozby a stabilitu západného Balkánu možno riešiť pokračovaním rozširovania EÚ.