Dublin 13. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Annette Dorfman)

Írske bary a puby sa môžu stať ďalšou obeťou brexitu. Ich majitelia varujú, že rozhodnutie Británie vystúpiť z Európskej únie (EÚ) môže mať negatívny vplyv na ich tržby. A tento “mikrokozmos” zase názorne ukazuje riziká, ktorým čelí írska ekonomika ako celok.
Ilustračné foto

Brexit sa už prejavil na úbytku turistov z Británie. Ich počet v Írsku tento rok klesá, vyhlásil Pat Crotty, prezident írskej federácie obchodníkov s vínom. Dôvodom je oslabenie libry. Kurz britskej meny je totiž pre Írsko ako turistickú destináciu kľúčový.

Konkrétne, počet britských návštevníkov v Írsku sa v prvých troch mesiacoch tohto roka znížil o 7 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Libra totiž oslabila o približne 9 % oproti euru od vlaňajšieho referenda, v ktorom Briti 23. júna rozhodli o odchode svojej krajiny z EÚ.

Brexit tak môže negatívne zasiahnuť tržby barov a pubov v Írsku, ktoré sa zotavujú z dôsledkov nedávnej hospodárskej krízy, jednej z najhorších v modernej histórii krajiny.

Návštevníci z Británie sa podieľajú zhruba 40 % na celkovom počte zahraničných turistov v Írsku. Centrálna banka v Dubline minulý týždeň uviedla, že pri najhoršom možnom scenári vývoja môže prísť Írsko v dôsledku brexitu až o 40.000 pracovných miest.

Rokovania o odchode Británie z EÚ sa pritom ešte len začínajú, pripomína Crotty, podľa ktorého budú nasledujúce roky poznačené veľkou neistotou.