Washington 11. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Hurikán Irma v nedeľu zoslabol na búrku druhej kategórie a technicky tak stratil označenie hurikánu. S odvolaním sa na americké Národné centrum pre hurikány (NHC) o tom v pondelok informovali agentúry DPA a AP
Hurikán Irma zoslabla na búrku druhej kategórie

Irmu, ktorá sa aktuálne nachádza približne 10 kilometrov severne od mesta Naples, v štáte Florida, sprevádza vietor s maximálnou rýchlosťou do 175 kilometrov za hodinu.
NHC ďalej informovalo, že napriek zoslabnutiu hurikánu ostávajú všetky výstrahy pred hurikánom, tropickou búrkou a návalmi dažďa naďalej v platnosti.
Tzv. oko hurikánu by podľa centra malo priebehu pondelňajšieho rána zasiahnuť západné pobrežie Floridy a následne by sa malo presunúť viacej vo vnútrozemia ponad severnú časť Floridy a juhozápadnú oblasť štátu Georgia.
Silný hurikán Irma sa v uplynulých dňoch prehnal cez viaceré karibské ostrovy, kde napáchal rozsiahle škody, a v priebehu nedele zasiahol južnú časť amerického štátu Florida. Na území tohto štátu vyhlásili pred príchodom hurikánu masovú evakuáciu, ktorá sa mala týkať až 6,3 milióna obyvateľov.

Hurikánom zasiahnuté oblasti Floridy môžu čerpať federálnu pomoc
merický prezident Donald Trump vyhlásil v štáte Florida, kde sa v priebehu nedele prehnal mohutný hurikán Irma, stupeň prírodnej katastrofy. Umožnil tým spustenie federálnej pomoci pre ľudí zasiahnutých hurikánom. Ten doteraz spustošil deväť okresov v štáte Florida. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Trump zároveň označil ničivý hurikán Irma za “veľké monštrum”, ktoré bude stáť federálnu vládu veľa peňazí. Americký prezident nekonkretizoval, o akú sumu pôjde. Dodal však, že vláda sa v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na záchranu ľudských životov.
“Už čoskoro prídeme na Floridu,” odkázal v nedeľu Trump pri návrate do Bieleho domu po víkende strávenom v prezidentskom sídle Camp David v štáte Marylande. Zároveň pochválil vládne orgány za doterajšie zvládnutie situácie v hurikánom zasiahnutých oblastiach.
Federálna pomoc zahŕňa dočasné ubytovanie a opravy domov, nízkonákladové pôžičky na nepoistený majetok poškodený hurikánom a iné programy zamerané na pomoc jednotlivcom i podnikateľom v okresoch Charlotte, Collier, Hillsborough, Lee, Manatee, Miami-Dade, Monroe, Pinellas a Sarasota.