Dublin 13. februára 2018 (HSP/Xinhuanet/Foto:TASR/AP-Peter Morrison)

Čínsky portál Xinhuanet sa venuje politickému chveniu vo vzťahoch medzi Írskom a Veľkou Britániou. Írsky premiér Leo Varadkar nalieha na britskú vládu, aby sa konečne koncepčne vyjadrila o svojom vzťahu k Európskej únii.
Na snímke írsky premiér Leo Varadkar

Írsky premiér v miestnom TV programe uviedol, že ani 20 mesiacov od referenda o Brexite ľudia nevedia, čo zamýšľa britská vláda. Írsky premiér je presvedčený o tom, že Británia sa už konečne musí rozhodnúť, aký vzťah chce mať s úniou po svojom odchode. „Spojené kráľovstvo má Európsku úniu opustiť v marci 2019, čo je o rok. Myslím, že potrebujeme, aby Londýn konečne vniesol jasno do tejto problematiky,“ poznamenal.
Varadkar chápe frustráciu, ktorú vyjadril hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier, po poslednom kole rozhovorov o Brexite minulý týždeň.
Barnier na tlačovej konferencii v Bruseli po minulotýždňových rozhovoroch vyhlásil, že „akékoľvek riešenie problematiky hraníc musí byť presné, jasné a hlavne jednoznačné. Hlavný vyjednávač takisto vyjadril nespokojnosť s pokračovaním 2. fázy prebiehajúcich rozhovorov o Brexite, od ukončenia prvej fázy v decembri.
Teraz sa pokúšame zabezpečiť, aby to, čo bolo dohodnuté v decembri, bolo zapracované do presného znenia Dohody o odstúpení.
Otázka írskych hraníc je jedným z troch hlavných záležitostí v prvej fáze rozhovorov o Brexite. Británia ubezpečila v prvej fáze rozhovorov Írsko, že medzi Severným Írskom a Írskom nebude po odchode z EÚ tzv. “tvrdá hranica”.
Írsko je jediná krajina EÚ, ktorá má spoločnú hranicu s britským Severným Írskom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.