Teherán 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Iranian Presidency Office)

Rúhání upozornil USA, že dištancovaním sa od jadrovej zmluvy s Iránom veľmi utrpí ich povesť
Iránsky prezident Hasan Rúhání dnes uviedol, že jeho americký náprotivok Donald Trump utrpí ťažkú prehru, ak Spojené štáty odstúpia od jadrovej dohody, ktorú v roku 2015 podpísalo s Iránom šesť svetových mocností. Informovala o tom agentúra DPA.
Na snímke iránsky prezident Hasan Rúhání

“Prehráva ten, kto od medzinárodnej zmluvy odstúpi, nie ten, kto ju dodržiava. Dodržiavanie zmlúv je znakom dôstojnosti štátu, ako aj toho, do akej miery je jeho vláda dôveryhodná,” povedal Rúhání. Dodal, že dištancovaním sa od jadrovej zmluvy s Iránom veľmi utrpí povesť Spojených štátov.
Rúháního vyjadrenia prišli necelý týždeň pred očakávaným Trumpovým prejavom, v ktorom zrejme odmietne potvrdiť, že Irán dodržiava historickú jadrovú dohodu z roku 2015. Tento názor predloží aj Kongresu. Trump tiež zrejme uvalí nové sankcie na iránske elitné Revolučné gardy.
Irán a šesť mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.