Teherán/Bagdad 13. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Iranian Presidency Office)
 
Iránsky prezident Hasan Rúhání sa v rámci návštevy susedného Iraku stretol v stredu s veľkým ajatolláhom Alím Sístáním, najvyšším predstaviteľom irackých šiitských moslimov

Na snímke iránsky prezident Hasan Rúhání

Išlo o vôbec prvý prípad, keď Sístání prijal hlavu prevažne šiitského Iránu, informovala agentúra AP s odvolaním sa na správu iránskej tlačovej služby IRNA.
Stretnutie v meste Nadžaf, kde má šiitský duchovný vodca svoje sídlo, sa uskutočnilo v posledný, tretí deň Rúháního pobytu v Iraku. Táto udalosť pravdepodobne nájde priaznivú odozvu v Iráne, kde je prezident pod čoraz väčším nátlakom zo strany zástancov tvrdej línie, pričom kritici otvorenie vyzývajú na jeho odvolanie.
Rúháního predchodca vo funkcii Mahmúd Ahmadínežád počas svojej návštevy Iraku v roku 2008 schôdzku so Sístáním neabsolvoval.
Samotný veľký ajatolláh, narodený v Iráne, sa stretáva s verejnými činiteľmi len zriedkavo. Vlani v novembri však prijal vo svojom sídle osobitného zástupcu generálneho tajomníka OSN pre Irak, slovenského diplomata Jána Kubiša, pripomenula AP.
Rúhání pricestoval v pondelok na svoju prvú oficiálnu návštevu Iraku. Tá sa koná v čase, keď rastie nátlak Washingtonu na Bagdad, aby vzťahy so svojím susedom obmedzil.
 
Príspevok Iránsky prezident sa prvýkrát stretol s najvyšším šiitským duchovným v Iraku zobrazený najskôr Hlavné správy.