Teherán 26. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)
 
Iránsky parlament hlasoval v nedeľu za odvolanie ministra financií Masúda Karbasijána z funkcie. Agentúra AP komentuje, že ide o ďalšiu ranu pre prezidenta Hasana Rúháního, ktorý čelí rastúcej vlne nespokojnosti ohľadne ekonomiky svojej krajiny.

Iránsky minister financií Masúd Karbasiján (uprostred) sa účastní hlasovania o svojom odvolaní počas parlamentnej schôdze v Teheráne v nedeľu 26. augusta 2018

Kritici zosadeného ministra tvrdia, že iránska vláda neurobila dostatočné kroky na podporu hospodárstva, keď americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015 a začal na Irán opäť uvaľovať sankcie.
Predseda iránskeho parlamentu Alí Larídžání uviedol, že z 260 prítomných poslancov hlasovalo za Karbasijánovu rezignáciu 137. Začiatkom tohto mesiaca odhlasovali poslanci z podobných dôvodov aj odvolanie Rúháního ministra práce Alího Rabíího.
V posledných mesiacoch iránska mena rapídne klesá, čím sa zvyšujú ceny a mnohým ľuďom strácajú životné úspory. Iránski konzervatívci obviňujú z tejto krízy práve Rúháního, relatívne umierneného politika, ktorý bol vlani znovu zvolený do funkcie prezidenta.
 
Príspevok Iránsky parlament uštedril ďalšiu ranu Rúhánímu – zbavil funkcie ministra financií zobrazený najskôr Hlavné správy.