Teherán 20. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf v pondelok ostro kritizoval svojho regionálneho rivala Saudskú Arábiu s tým, že prilieva olej do ohňa regionálneho konfliktu, informovala agentúr DPA.
Na snímke minister zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky Mohammad Džavád Zarífa

Irán sa zúčastňoval rozhovorov zameraných na zmiernenie napätia, zatiaľ čo Saudskoarabi participovali na rozhovoroch, ktoré konflikt ďalej podnecovali, povedal minister pre iránsku štátnu tlačovú agentúru IRNA. “Je to dosť ironické,” povedal najvyšší diplomat Iránu.
Zaríf poukazoval na stretnutie s partnermi z Turecka a Ruska, s ktorými pripravoval podklady na stredajší summit prezidentov trojice štátov, ktorého témou je riešenie konfliktu v Sýrii.
Podľa Zarífa sú takéto aktivity v kontraste so stretnutiami zástupcov Rijádu a Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire, kde sa kráľovstvo dovolávalo tvrdých krokov voči Teheránu.
Zaríf tvrdí, že Irán pracuje v záujme dosiahnutia mieru v Sýrii, zatiaľ čo Saudská Arábia obviňuje Teherán z destabilizácie regiónu a eskalácie krízy.
Napätie v diplomatických vzťahoch medzi regionálnymi nepriateľmi Iránom a Saudskou Arábiou sa znova objavilo vlani po tom, ako demonštranti v Teheráne vtrhli do budovy veľvyslanectva Saudskej Arábie a podpálili ju, pripomenula DPA.
Sunnitský Rijád a šiitský Teherán podporujú rozdielne strany súperiace vo viacerých regionálnych konfliktoch vrátane Sýrie a Jemenu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.