Teherán 4. mája 2019 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Richard Drew)

S nástupom vlády Donalda Trumpa sa vzťahy medzi USA a Iránom neustále zhoršujú. Iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zaríf varoval pred rizikom eskalácie, ktorá by mohla skončiť vojnovým konfliktom. Príčinou toho je absencia komunikačných kanálov medzi predstaviteľmi oboch krajín

Na snímke Mohammad Džavád Zaríf

Zaríf však neverí, že vojna medzi dvoma krajinami je nevyhnutná. Avšak konflikt môže vzniknúť “nechtiac”.

V rozhovore pre The Independent, ktorý bol uverejnený vo štvrtok, iránsky minister zahraničia uviedol, že Hormuzský prieliv môže byť iskrou, ktorá rozpúta vojnu, najmä ak nie sú naladené zodpovedajúce komunikačné kanály medzi iránskym revolučnými gardami a americkou armádou. Práve tieto inštitúcie každá strana nedávno označila za “teroristické organizácie”.

Zaríf pripomenul incident z januára 2016, kedy sa dva člny amerického námorníctva dostali do iránskych vôd v Perzskom zálive a ich posádka bola zadržaná iránskym revolučnými gardami. Podľa neho sa podarilo predísť eskalácii vďaka priamemu komunikačnému spojenie medzi ním a vtedajším americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym.

“Teraz ale žiadny takýto komunikačný kanál medzi iránskym a americkým ministrom zahraničia neexistuje. Preto sa podobný incident môže ľahko vymknúť kontrole,” uviedol The Independent.

Väčšinu minulého týždňa strávil Zaríf v Spojených štátoch, kde poskytol množstvo rozhovorov pre americké médiá a hovoril s politickými expertmi o nebezpečenstve novej vojny na Blízkom východe. V rozhovore pre Fox News uviedol, že má pocit, že americký prezident Donald Trump vojnu nechce.

Avšak niektorí americkí funkcionári a americkí spojenci “majú záujem zatiahnuť USA do konfliktu”. Má sa jednať o poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Johna Boltona, izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, korunného princa Saudskej Arábie Mohameda bin Salmána a princa Spojených arabských emirátov Bin Zajda.

Po vystúpení z jadrovej dohody v máji 2018 Washington uvalil na Teherán sankcie. Spojené štáty sa snažia úplne zastaviť export iránskej ropy, zatiaľ čo Teherán varuje, že uzavrie Hormuzský prieliv, cez ktorý prúdi 20% vyťaženej ropy na svete, ak sa bude domnievať, že je jeho bezpečnosť ohrozená.

Minulý týždeň Zaríf uviedol, že Irán chce naďalej exportovať svoju ropu, a varoval Washington, aby sa pripravil na následky, ak sa rozhodne prijať “nejaké bláznivé opatrenia”, aby zabránil Iránu vyvážať ropu.

Zdroj