Teherán 16. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 

Po vystúpení USA z dohody o iránskom atóme bola porušená ich rovnováha, prehlásil na rokovaniach s úradujúcim ministrom zahraničia RF Sergejom Lavrovom iránsky minister Mohammad Džavád Zaríf.

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Iránsky minister v prejave poďakoval Lavrovovi za pohostinstvo a dodal, že iránska strana je potešená otvoreným a jasným postojom Ruskej federácie voči Spoločnému všeobsiahlému akčnému plánu a podporu, ktorú Rusko tomuto plánu poskytuje.
„Bohužiaľ sa ale protest proti medzinárodným pravidlám a zákonom stal zvykom americkej vlády,” povedal iránsky minister zahraničia a poznamenal, že svetové spoločenstvo musí uhájiť medzinárodné pravidlá a medzinárodné právo.
„Spoločný plán je v súlade s rovnováhou záväzkov medzi iránskou stranou a Európou a tiež USA, po vystúpení USA bola táto rovnováha podkopaná,” zdôraznil Zaríf.
USA vystúpili zo Spoločného všeobsiahlého akčného plánu a znovu vyhlásili proti Iránu sankcie, ktoré platili pred uzavretím dohody. Ostatní členovia šestky medzinárodných vyjednávačov (Rusko, Čína, Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko) sa vyslovili proti kroku USA. Európski partneri Washingtonu prehlásili, že chcú i naďalej dodržiavať podmienky dohody s Iránom.
 

Príspevok Iránsky minister zahraničia: Protest proti pravidlám a zákonom sa pre USA zmenil na zvyk zobrazený najskôr Hlavné správy.