Dubaj 2. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf pricestoval dnes na jednodňovú návštevu do Ománu. Naplánované sú jeho rokovania s predstaviteľmi tohto sultanátu, ktorý v minulosti zohrával zásadnú úlohu v kontaktoch medzi Iránom a USA.
Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

Podľa iránskej agentúry ISNA budú predmetom Zarífových rokovaní v Ománe ozbrojené konflikty v Iraku, Sýrii a Jemene, ako aj ďalšie témy.
V utorok by mal šéf iránskej diplomacie odcestovať do Kataru. Jeho návšteva v tomto štáte sa uskutoční čase, keď štyri iné arabské krajiny uvalili na Katar bojkot za jeho údajnú podporu islamistických extrémistov a údajne aj za prílišnú ústretovosť voči Iránu. Katar odmieta obvinenia z podpory extrémistov.
Katar v júni obnovil plné diplomatické vzťahy s Iránom a ignoroval tak snahy arabských štátov o väčšiu izoláciu islamskej republiky.
Katar stiahol svojho veľvyslanca z Iránu začiatkom roka 2016 po tom, ako poprava prominentného šiitského duchovného v Saudskej Arábii vyvolala útoky na dve saudskoarabské diplomatické zastupiteľstvá v Iráne.
Katar a Irán spoločne využívajú obrovské podmorské zásoby zemného plynu, čo si vyžaduje komunikáciu medzi oboma krajinami. Po začiatku diplomatického sporu Kataru s arabskými štátmi v júni posielal Teherán tejto maličkej púštnej krajine dodávky potravín.
Diplomatický spor s Katarom je najhoršou krízou medzi arabskými krajinami od irackej invázie do Kuvajtu v roku 1990 a následnej vojny v Perzskom zálive.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.