Iránsky minister označil protivládne protesty za vzburu, pohrozil ich potlačením

Teherán 31. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Protivládne demonštrácie, ktoré v posledných dňoch prebiehajú v Iráne, nie sú vyjadrením protestu, ale vzburou voči iránskemu ľudu. Vyhlásil to v nedeľu iránsky minister vnútra Abdolrezá Rahmání Fazlí.
Na snímke demonštranti

“Problémy sa nemôžu riešiť násilím a terorom… To nemôžeme dovoliť a nedovolíme to,” vyhlásil minister, ktorého citovala agentúra DPA.
Podľa neho majú občania Iránu legálne možnosti na vyjadrenie svojej nespokojnosti. Každý, kto si namiesto toho vyberie cestu porušovania zákona, ponesie dôsledky, varoval.
K niekoľkodňovým protestom by sa mal v priebehu nedele prvýkrát verejne vyjadriť aj iránsky prezident Hasan Rúhání. Mal by sa tiež zúčastniť na mimoriadnom zasadnutí národnej bezpečnostnej rady zvolanom na budúci týždeň.
Irán od štvrtka zažíva vlnu protestov proti ekonomickej politike vlády, na ktorých však zaznievajú i politické požiadavky. Demonštrácie vypukli v druhom najväčšom iránskom meste Mašhad; rozšírili sa aj do ďalších miest vrátane Teheránu a pritiahli tisíce účastníkov. O život pri nich prišli najmenej dvaja demonštranti a desiatky ďalších úrady zadržali.
Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín.
Podľa údajov AP sú terajšie protesty zrejme najväčšie, aké zasiahli Irán od vlny demonštrácií po sporných prezidentských voľbách v roku 2009. Podporu súčasným protivládnym protestom v Iráne vyjadril aj americký prezident Donald Trump, voči čomu sa iránska vláda rozhorčene ohradila.

Iránske úrady zablokovali internetové aplikácie
Iránske úrady dokonca zablokovali internetovú aplikáciu Telegram, aby zabránili pokračovaniu protivládnych protestov, ktoré prebiehajú v krajine už niekoľko dní.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Telegram Pavel Durov na Twitteri uviedol, že v súčasnosti je táto služba zablokovaná “pre väčšinu Iráncov”, informovala v nedeľu agentúra AP.
Samotní užívatelia z Iránu uvádzajú, že sa aktuálne na Telegram nemôžu pripojiť zo svojich mobilných telefónov. Služba je však stále dostupná prostredníctvom domáceho internetového spojenia a wifi sietí.
Podľa iránskej štátnej televízie je v krajine dočasne obmedzený prístup aj na aplikáciu Instagram, a to na základe rozhodnutia Najvyššej národnej bezpečnostnej rady.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)