Teherán 28. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)

Iránske úrady zhabali z dvoch fariem zhruba tisíc zariadení na ťažbu kryptomeny bitcoin, informovala tamojšia štátna televízia. Stalo sa tak po tom, čo v krajine prudko stúpla spotreba elektrickej energie

Ilustračné foto

Ako uviedol hovorca iránskeho ministerstva energetiky pre štátne médiá, dopyt po elektrine stúpol v júni o 7 percent, pričom za hlavnú príčinu považovali úrady ťažbu kryptomeny. Podľa ďalšieho predstaviteľa z oblasti energetiky dve bitcoinové farmy identifikovali, pretože mali spotrebu jeden megawatt.

Pri ťažbe kryptomien ako je bitcoin je potrebné pripojenie počítačov, zvyčajne špecializovaných “banských zariadení”, k menovej sieti prostredníctvom internetu. Tým, že poskytli výpočtový výkon na overenie transakcií na danej sieti, majitelia takýchto zariadení dostávajú odmeny v podobe novovygenerovaných mincí. Ako pripomína spravodajský portál BBC, je to potenciálne lukratívna činnosť, hlavne ak sa to robí vo veľkom. Ťažba bitcoinu sa údajne objavila na viacerých miestach v Iráne.

Bitcoin v Iráne podľa výskumníčky Mahsy Alimardani z Oxford Internet Institute priťahuje čoraz väčšiu pozornosť, keďže americké sankcie finančne krajinu zasiahli. Iránci hľadajú spôsoby ako bezpečne uchovávať svoj majetok. Kryptomeny sa podľa Alimardani začínajú rysovať ako tretia alternatíva po zlate a amerických dolároch.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj