Teherán 26. januára 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Habib Majidi)

Iránska herečka Taráne Alídústíová, ktorá hrá hlavnú rolu vo filme The Salesman (Klient), uchádzajúcom sa tento rok o prestížnu cenu Oscar v kategórii najlepší cudzojazyčný film, odmieta odcestovať do Hollywoodu na slávnostné udeľovanie cien americkej filmovej akadémie

Rozhodla sa tak na znak protestu proti plánom nového prezidenta USA Donalda Trumpa ohľadom imigrácie.

Na snímke iránska herečka Taráne Alídústíová, ktorá hrá hlavnú rolu vo filme The Salesman (Klient). Film sa uchádza sa tento rok o prestížnu cenu Oscar v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Iránska herečka odmieta odcestovať do Hollywoodu na slávnostné udeľovanie cien americkej filmovej akadémie.Rozhodla sa tak na znak protestu proti plánom nového prezidenta USA Donalda Trumpa ohľadom imigrácieNa snímke iránska herečka Taráne Alídústíová, ktorá hrá hlavnú rolu vo filme The Salesman (Klient). Film sa uchádza sa tento rok o prestížnu cenu Oscar v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Iránska herečka odmieta odcestovať do Hollywoodu na slávnostné udeľovanie cien americkej filmovej akadémie.Rozhodla sa tak na znak protestu proti plánom nového prezidenta USA Donalda Trumpa ohľadom imigrácie

Dokument, ktorého obsah zverejnili v stredu americké médiá a ktorý by Trump mal podpísať ešte tento týždeň, okrem iného zahŕňa aj pozastavenie vydávania amerických víz občanom Iraku, Iránu, Jemenu, Líbye, Somálska, Sudánu a Sýrie, teda prevažne moslimských krajín, a to na minimálne 30 dní.
Iránska herečka zámer zakázať udeľovanie víz Iráncom označila za rasistický.

Vo svojom mikroblogu na sieti Twitter Taráne Alídústíová uviedla, že zatiaľ síce nevie, či sa Trumpom presadzované opatrenie bude týkať aj účastníkov kultúrnych podujatí, ale ona sa na slávnostnom odovzdávaní Oscarov nezúčastní.

Ostro sledovaná slávnosť sa uskutoční 26. februára. Prestížne ceny Oscar sa budú udeľovať v 24 kategóriách.

Film The Salesman (Klient), ktorý nakrútil iránsky režisér Ašghar Farhadí, je nominovaný v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Farhadí získal Oscara aj v roku 2012 za svoj film A Separation (Odlúčenie Nadera a Simin).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.