Teherán 12. júna 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)
 
Iránska vláda varovala v utorok severokórejského vodcu Kim Čong-una, že americký prezident Donald Trump môže zrušiť akúkoľvek jadrovú dohodu so Severnou Kóreou.

Na snímke sú americké a severokórejské vlajky

“Čelíme mužovi, ktorý odvoláva svoj podpis zo zahraničia,” citovala hovorcu iránskej vlády Mohammada Bákera Nóbachta agentúra Fars. Jeho vyjadrenia boli prvými vyhláseniami zo strany Iránu po tom, ako Trump s Kimom zavŕšili svoj summit v Singapure. V ich spoločnom vyhlásení sa medziiným uvádza, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky.
Agentúra AP pripomína, že cestou na stretnutie s Kimom Trump v nedeľu stiahol svoj podpis pod dohodou lídrov štátov skupiny G7 na ich summite v Kanade.
USA tiež v máji odstúpili od jadrovej dohody s Iránom. K nej dospeli Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – 14. júla 2015. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, Európskej únie i Spojených štátov voči Iránu výmenou za to, že islamská republika dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.
 
Príspevok Irán: Trump môže zrušiť akúkoľvek jadrovú dohodu so Severnou Kóreou zobrazený najskôr Hlavné správy.