Teherán 7. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ronald Zak)

Irán uviedol v piatok do prevádzky výkonnejšie centrifúgy, aby tak rýchlejšie zvýšil svoje zásoby obohateného uránu. Teherán však zároveň umožní inšpektorom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), aby pokračovali v monitorovaní jeho jadrového programu. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI)

Ilustračné foto

Hovorca AEOI Behrúz Kamálvandí uviedol, že organizácia spustila 20 centrifúg typu IR 4 a rovnaký počet centrifúg typu IR 6, čo je podľa neho tretí krok islamskej republiky v ústupe od záväzkov, ktoré pre ňu vyplývajú z jadrovej dohody uzavretej v roku 2015 medzi Teheránom a šiestimi svetovými mocnosťami – Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA.

Spojené štáty v roku 2018 od dohody odstúpili a znovu zaviedli voči Teheránu sankcie vrátane embarga na dovoz iránskej ropy. Cieľom dohody z roku 2015 bolo obmedzenie jadrových ambícií Teheránu výmenou za zmiernenie sankcií, ktoré v minulosti na Islamskú republiku uvalili USA a EÚ.

“Tieto centrifúgy, i keď sú zapojené do výskumu a vývoja, pomôžu pri zvyšovaní zásob. Kapacita týchto strojov je mnohokrát vyššia ako tých predchádzajúcich. Spustené boli včera (v piatok),” povedal na tlačovej konferencii v Teheráne Kamálvandí, pričom dodal, že inšpektori MAAE budú môcť aj naďalej pokračovať vo svojej práci. “Pokiaľ ide o monitorovanie a prístup MAAE… záväzky týkajúce sa transparentnosti si budeme plniť ako doteraz,” dodal hovorca.

Irán v máji tohto roka oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia vyplývajúce z dohody z roku 2015, pokiaľ ostatné signatárske krajiny neurobia viac na zmiernenie amerických sankcií – najmä v súvislosti s predajom ropy. Teherán takisto pohrozil zavedením ďalších opatrení.

MAAE začiatkom júla potvrdila, že Irán začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu U-235, hoci dohoda stanovuje limit 3,67 percenta. Potvrdila tiež prekročenie 300-kilogramového limitu pre zásoby nízkoobohateného uránu.

Na konci augusta MAAE oznámila, že iránske zásoby obohateného uránu výrazne prevyšujú limit, ktorý Teheránu stanovila jadrová dohoda so svetovými veľmocami z roku 2015.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj