Abú Zabí 30. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Irán sa nezúčastní konferencie o využívaní jadrovej energie, ktorá sa pod záštitou Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) koná v Spojených arabských emirátoch. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.
Na snímke generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jukija Amano

Generálny tajomník MAAE Jukija Amano vo svojom prejave na konferencii síce Irán nespomenul, avšak nemenovaný člen organizačného štábu uviedol, že iránski predstavitelia sa rozhodli na konferencii nevystúpiť.
Amano viedol v nedeľu v Teheráne rozhovory o realizácii jadrovej dohody, ktorú v lete 2015 uzavrelo s Iránom šesť svetových mocností.
SAE a susedná Saudská Arábia sa podľa AP k jadrovej dohode s Iránom stavajú mimoriadne skepticky a dlhodobo podozrievajú Irán, že chce oblasť Perzského zálivu ovládnuť, čo iránski predstavitelia popierajú.
Irán a šesť mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla 2015 k dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa Západu zameraný na získanie jadrových zbraní.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.