Teherán 8. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Iranian Government via AP)
 
Možnosť rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Iránom nepredstavuje tabu, ale pre Teherán by boli bez jasnej agendy zbytočné. Vyhlásil to v stredu iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

“Nechceme, aby boli rozhovory tabu, ale museli by viesť k výsledkom a nemali by byť mrhaním času,” povedal v rozhovore pre iránsku tlačovú agentúru ISNA.
Podľa Zarífa Irán nikdy nezamietol politické rokovania – dokonca ani s USA -, ale vždy ich pripravoval vopred s jasnou agendou a s očakávaním jasných výsledkov. “Mali by sme všetko presne preskúmať a racionálne sa rozhodnúť na základe našich národných záujmov,” uviedol šéf iránskej diplomacie.
Spojené štáty obnovili v utorok sankcie voči Iránu, pričom prezident Donald Trump sa snaží zvýšiť tlak na Teherán po tom, ako Washington jednostranne odstúpil od jadrovej dohody s Iránom.
Trump sa minulý týždeň vyslovil, že je ochotný stretnúť sa s iránskym vedením vrátane prezidenta Hasana Rúháního, a to kedykoľvek a bez predbežných podmienok.
Podľa Trumpa bola medzinárodná dohoda z roku 2015 o zmrazení iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie sankcií “príšernou, jednostrannou dohodou”. Šéf Bieleho domu požaduje vznik “rozumnej” jadrovej dohody a odmieta “míňať papier” na dohodu podobnú tej predchádzajúcej. Ako presne by mala nová dohoda vyzerať, však Trump nepovedal.
 
Príspevok Irán: Rozhovory s USA sú možné, ale bez jasnej agendy zbytočné zobrazený najskôr Hlavné správy.