Irán rokuje o vývoze svojej ropy na Filipíny

Teherán/Manila 9. januára 2017 (HSP/Foto:TASR/AP-Al Grillo)

Národná iránska ropná spoločnosť (NIOC) začala rokovania o dlhodobej zmluve dodávania ropy na Filipíny

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Národná iránska ropná spoločnosť je v rokovaní s filipínskou Národnou ropnou spoločnosťou (PNOC) o vývoze štyroch miliónov barelov za mesiac,” uvádza sa vo vyhlásení NIOC.

PNOC, ktorá je členom konzorcia zahraničných firiem, už podpísala dohodu o mlčanlivosti s Národnou iránskou južnou ropnou spoločnosťou (NISOC) pri výskume dvoch ropných polí v juhoiránskom Chuzestane. PNOC patrí do skupiny známej ako Pergas, ktorá je tvorená 11 európskymi, kanadskými a ázijskými korporáciami spolu s Technologickou univerzitou Sharif.

“Na základe dohody, konzorcium bude mať šesť mesiacov na odovzdanie výsledkov štúdií na poliach NISOC. Pergas môže predložiť svoj návrh na rozvoj polí skôr, ak bude pripravená,” hlásila iránska Press TV.

“Filipíny budú hrať konštruktívnu úlohu v budúcej zmluve s ohľadom na stratégiu Iránu vybudovať svoje vývozné ropné čísla,” skonštatoval šéf PNOC-u Pedro Aquino. “Plánuje sa nákup 130 000 barelov ropy denne alebo takmer 4 milióny barelov za mesiac od NIOC,” vysvetľuje podľa Finacial Tribune pre oficiálnu tlačovú službu ministerstva ropy Shana.

Na oplátku majú Filipíny za cieľ investovať do iránskeho energetického sektora. “Máme tiež záujem o investície do iránskeho skvapalneného zemného plynu na doplnenie energetických potrieb našej krajiny. Spojením Pergasu sa snažíme investovať do iránskeho ťažobného sektora a dlhodobého nákupu ropy,” dodal.

Iránu sa podarilo v novembri získať výnimku v produkcii krajín OPEC, na základe čoho môže mierne navýšiť svoju produkciu. Momentálne vyváža viac ako 500 000 barelov rafinovaných produktov denne na ázijské trhy.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)