Irán poslal do Kataru lietadlá s potravinami, pripojila sa aj Ankara

Teherán 11. júna (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)

Irán poslal do Kataru niekoľko lietadiel potravín po tom, ako Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty (SAE), Egypt a Bahrajn prerušili s Katarom diplomatické vzťahy a uvalili na krajinu cestnú, námornú aj leteckú blokádu. Spomínané krajiny Blízkeho východu obviňujú Katar z financovania terorizmu, čo ale Katar odmieta
Iránsky prezident Hasan Rúhání

Ako uviedol hovorca iránskej leteckej spoločnosti Iran Air, po zavedení sankcií voči Kataru poslala spoločnosť do tejto krajiny predbežne päť lietadiel s rýchlo sa kaziacimi potravinami ako ovocie a zelenina. Ďalšie dodávky budú pokračovať. Šéf iránskej organizácie pre priemysel a obchod Ali Hemmati pre iránsku tlačovú agentúru Tasnim potvrdil, že prvé lietadlá s potravinami pre Katar vzlietli z juhoiránskeho mesta Šíráz. Okrem toho, ako dnes dodali iránske médiá, ďalšie potraviny, najmä ovocie, by mali z Iránu do Kataru prepraviť lode.
Dodávky potvrdili aj vývozcovia mäsa. Ako dnes uviedli, za posledné dva dni dodali do Kataru celkovo 66 ton mäsa a v najbližšom týždni plánujú vyviezť do blokádou sužovanej krajiny ďalších 90 ton mäsa.
Uvalenie blokády na Katar spôsobilo malému štátu problémy. Napriek tomu, že ide o veľmi bohatú krajinu, je závislá na dovoze potravín, pričom veľkou mierou sa na tom podieľali SAE a Saudská Arábia. Práve so Saudskou Arábiou ako jedinou má polostrov pozemnú hranicu.
Irán už krátko po prerušení diplomatických vzťahov zo strany spomínaných krajín oznámil, že je pripravený Kataru pomôcť s dodávkami potravín. Katar následne aj začal rokovať s Teheránom a Tureckom o dovoze potravín a vody. Podľa médií sa Ankara už pripojila a do Kataru poslala lietadlá s mliečnymi výrobkami a hydinovým mäsom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)