Teherán 15. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ebrahim Noroozi)

Iránska organizácia pre atómovú energiu (AEOI) v pondelok pohrozila, že môže svoj jadrový program vrátiť na stavu, v akom sa nachádzal pred podpísaním dohody so svetovými mocnosťami v roku 2015. Informovala o tom agentúra AFP

Na snímke Behrouz Kamalvandi

Hovorca organizácie , ktorého vyjadrenia sprostredkovala tlačová agentúra IRNA, v pondelok povedal, že ak Európania a Američania nechcú pokračovať v plnení svojich povinností vyplývajúcich z dohody, Irán takisto upustí od svojich záväzkov a vráti sa k stavu spred štyroch rokov.

Dohoda z roku 2015 zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Teherán minulý týždeň oznámil, že obohacuje urán nad úroveň, ktorú mu povoľuje dohoda. Spojené štáty pod vedením prezidenta Donalda Trumpa od dohody jednostranne odstúpili už v máji 2018 a Washington následne obnovil sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.

Irán opakovane pohrozil, že od dohody úplne odstúpi, ak zostávajúce signatárske krajiny neobídu americké sankcie a nesplnia svoje prísľuby ohľadom zachovania výhod vyplývajúcich z dohody. Už v máji 2019 Teherán v reakcii na kroky americkej strany oficiálne pozastavil plnenie niektorých záväzkov vyplývajúcich z tejto dohody.

Tri európske signatárske krajiny – Francúzsko, Británia a Nemecko – vyzvali v nedeľu na zmiernenie súčasného napätia okolo jadrových programov Iránu a na riešenie sporných otázok prostredníctvom dialógu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj