Teherán 9. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 

Irán bude i cez novú vlnu sankcií USA, ktorá vstúpi do platnosti v novembri, naďalej vyvážať ropu. Uviedol to minister zahraničných vecí republiky Mohammad Džavád Zaríf, ktorého slová uvádza iránska agentúra IRNA.

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

„Američania uviedli, že chcú znížiť export iránskej ropy na nulu. To je mimo ich silu. Krajiny, s ktorými USA vyjednávajú o tejto otázke, odpovedali, že budú i naďalej dovážať iránske uhľovodíky,” uviedol Zaríf.
Podľa neho spotrebitelia aj iní vývozcovia majú záujem o dodávanie iránskej ropy do zahraničia. „Sme si istí, že naši susedia, ďalší vývozcovia ropy a krajiny, ktoré majú záujem o zaistenie svojej energetickej bezpečnosti, to nedovolia,” zdôraznil.
7. augusta USA predstavili prvé z dvoch vĺn obmedzujúcich opatrení proti Iránu. Týkajú sa automobilového priemyslu, devízového trhu a trhu kovov, vrátane drahých. Vláda nemôže nakupovať doláre, vydávať štátne euroobligácie a robiť významné transakcie v miestnej mene — riáloch.
4. novembra sa očakáva druhá vlna obmedzení, ktorá bude zahŕňať zákaz exportu iránskej ropy.
Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že žiadna krajina nemôže súčasne spolupracovať s Iránom aj so Spojenými štátmi.
 

Príspevok Irán pochybuje o nebezpečenstve zo strany USA zobrazený najskôr Hlavné správy.