Teherán 23. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Irán v utorok oznámil, že sa v nedeľu vo Viedni zúčastní na stretnutí diplomatov z krajín, ktoré ešte stále dodržiavajú iránsku jadrovú dohodu z roku 2015, informovala agentúra AFP. Účastníci sa pokúsia túto dohodu zachrániť

Ilustračné foto

Jadrová dohoda, známa ako Spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), je ohrozená, odkedy od nej vlani odstúpili Spojené štáty a následne obnovili sankcie voči Iránu vrátane embarga na dovoz ropy.

Iránske ministerstvo zahraničných vecí v utorok oznámilo, že signatárske krajiny sa dohodli na mimoriadnom stretnutí na 28. júla vo Viedni. O stretnutie podľa ministerstva požiadali európski signatári s cieľom prediskutovať situáciu v súvislosti s nedávnymi postupom Iránu.

Irán v máji tohto roka oznámil, že nebude rešpektovať niektoré obmedzenia vyplývajúce z dohody, pokiaľ ostatné signatárske krajiny neurobia na zmiernenie amerických sankcií viac – najmä v súvislosti s predajom ropy. Teherán takisto pohrozil zavedením ďalších opatrení.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) začiatkom júla potvrdila, že Irán začal obohacovať urán na 4,5-percentný podiel štiepneho izotopu U-235, hoci dohoda stanovuje limit 3,67 percenta. Potvrdila tiež prekročenie 300-kilogramového limitu pre zásoby nízkoobohateného uránu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj