Perzský záliv 12. septembra 2017 (HSP/rt/Foto: AP- LaTunya Howard/U.S. Navy via AP)

Iránska vojenská loď v Perzskom zálive varovala blížiace sa plavidlo USA, aby sa odvrátilo. Spojené štáty popreli priamy kontakt s iránskym plavidlom
Zadržané americké lode boli podobné typu na obrázku

Iránska rybárska loď Shams mala poruchu motora vo vzdialenosti 72 km od pobrežia iránskeho prístavného mesta Jask v blízkosti Hormuzského prielivu. Plavidlo požadovalo pomoc námorníctva a na záchrannú misiu bola poslaná iránska vojenská loď Falakhan.
Krátko po núdzovom signále sa už približovala k lodi americká vojnová loď “s telovým číslom 02”, ale “bola zahnaná po prijatí varovania” od iránskej vojenskej lode Falakhan, ktorá bola vybavená okrem iného aj odpaľovacími raketami.
Americké veliteľstvo námorných síl (NAVCENT) neskôr poprelo akýkoľvek priamy kontakt s iránskymi silami, informovala agentúra Reuters. Ale stalo sa, že USS Tempest, druhá hliadková loď Cyclone, ktorá pôsobila v Ománskom zálive 6. septembra, dostala tiesňové volanie z neidentifikovaného plavidla vzdialenom 75 námorných míľ (cca 138 km). Bližšie však bola ropný tanker Nordic Voyager, ktorý sa v súčasnosti plaví pod vlajkou Kajmanských ostrovov, a ten ponúkol pomoc iránskemu plavidlu.
Konflikty medzi USA a Iránom nie sú pri Hormuzskom prielive zriedkavé. Irán si dôrazne bráni vchod do Perzského zálivu, hlavne voči americkým plavidlám.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.