Irán odsúdil útok na šiitských pútnikov v Iraku

Teherán 24. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rahmat Gul)

Irán odsúdil samovražedný bombový útok na autobusy s iránskymi šiitskými pútnikmi, ku ktorému došlo dnes na čerpacej stanici pri stredoirackom meste Hilla. Podľa agentúry Reuters si atentát vyžiadal 80 mŕtvych a najmenej 105 zranených. Až 70 obetí údajne pochádzalo z Iránu.  K zodpovednosti za dnešný útok sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Tento barbarský a neľudský čin je zúfalou reakciou Islamského štátu na porážky, ktoré v ostatnom čase utrpel,” uviedol hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Bahrám Ghasemí. Dodal, že dnešný útok neodradí Irán od odhodlania podporovať irackú vládu v boji proti Islamskému štátu.

Podľa polície k výbuchu došlo na čerpacej stanici neďaleko mesta Hilla, ktoré leží približne 90 kilometrov južne od irackej metropoly Bagdad.  Terčom útoku bolo osem autobusov s iránskymi pútnikmi. Tí sa vracali do vlasti zo šiitského posvätného mesta Karbalá, kde sa konali oslavy šiitského sviatku arbaín, ktorým sa končí 40 dní smútku za imámom Husajnom, vnukom proroka Mohameda.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.