Teherán 7. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Irán nebude vydávať víza občanom Spojených štátov, kým USA odmietajú vydávať víza Iráncom. Vyhlásil to dnes v Teheráne námestník ministra zahraničných vecí Madžíd Tacht Ravánčí.

Ilustračné foto

Teherán informoval, že ho nevyviedol z miery v pondelok obnovený zákaz vstupu iránskych návštevníkov do USA, ktorý nariaďuje prepracovaný dekrét amerického prezidenta Donalda Trumpa a ktorého revidovanie bolo vynútené žalobami na súdoch.

Pôvodný výnos z 27. januára pozastavil federálny súd v San Franciscu. Nový dekrét má platiť od 16. marca. “Nové výkonné nariadenie je z právneho hľadiska takisto zlé,” povedal Tacht Ravánčí.

Keďže Iránci majú zakázaný vstup na územie USA, občania USA budú mať zakázaný vstup do Iránu; len čo Spojené štáty zrušia zákaz – tak ako to boli nútené urobiť koncom minulého mesiaca – Irán zareaguje podobne, dodal námestník ministra.

Tacht Ravánčí zdôraznil, že Irán sa nikdy nepodieľal na žiadnych teroristických útokoch na pôde USA. Krajiny, ktoré sa podieľali, nie sú na Trumpovom zozname, povedal námestník pre iránsku tlačovú agentúru ISNA.

Americký prezident Trump podpísal v pondelok 6. marca prepracované výkonné nariadenie, ktoré dočasne, na 90 dní, zakazuje vstup do USA občanom zo šiestich prevažne moslimských krajín, žiadajúcim o nové víza – hoci tým, čo už víza majú, umožňuje slobodne pricestovať.

Prepracovaný zákaz sa týka občanov Sudánu, Sýrie, Iránu, Líbye, Somálska a Jemenu. Irak zo zrevidovaného nariadenia vyškrtli vzhľadom na úlohu, ktorú hrá v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS).

Nový zákaz takisto na 120 dní pozastavuje americký utečenecký program a týka sa aj Sýrčanov. V pôvodnom výnose platil pre sýrskych utečencov zákaz prijímania do USA na neurčitý čas.