V bojoch v Sýrii padlo vyše 1000 vojakov a bojovníkov vyslaných Iránom. O novej iránskej bilancii informovala dnes s odvolaním sa na iránsky zdroj agentúra Reuters. Ide podľa nej o výrazný nárast obetí, pretože ešte v auguste Irán hlásil 400 svojich mŕtvych.

Irán začal svojich vojakov a poradcov do Sýrie vysielať na začiatku konfliktu, ktorý začal v roku 2011. Šiitsky Irán stojí za režimom v Damasku, ktorý je v rukách šiitskej sekty alávitov.

Aj keď do Sýrie odchádza mnoho Iráncov, Teherán pre boj získava aj cudzincov, hlavne Afgancov a Pakistancov. Polovica obetí, ktoré Irán ohlásil v auguste, boli Afganci.

Mohammadalí Šahídí Mahallatí, ktorý stojí na čele nadácie, ktorá pomáha príbuzným obetí sýrskych bojov, povedal, že počet „iránskych mučeníkov presiahol 1000“. Irán vyslaných bojovníkov a vojakov označuje za „obrancov svätyne“, pretože v blízkosti Damasku je mešita Sajjidy Zajnab, ktorá stojí na mieste, kde bola podľa povesti pochovaná vnučka proroka Mohameda.

Podľa Reuters medzi Iráncami zapojenie Iránu do bojov v Sýrii nemalo spočiatku veľkú podporu, ale teraz sa stále viac ľudí v Iráne prikláňa k názoru, že sunnitský Islamský štát, ktorý pôsobí v Sýrii, je hrozbou aj pre Irán. Do boja sa údajne hlási také množstvo dobrovoľníkov, ktoré Teherán do Sýrie ani poslať nemôže.