Irán je pripravený zvýšiť obohacovanie uránu, pokiaľ rokovania s EU skrachujú, varuje Teherán

Teherán 18. júla 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)
 

Potom, čo USA odstúpili od jadrovej dohody s Iránom, Teherán sa opakovane vyhrážal obnovením svojho jadrového programu.

Ilustračné foto

„Samozrejme sme pripravili opatrenie, aby sme boli schopní zvýšiť úroveň obohacovania uránu, pokiaľ to bude treba a pokiaľ vyjednávania s Európou neuspejú,” uviedol hovorca iránskej Organizácie pre atómovú energetiku Behrúz Kamálvandí.
Pritom zdôraznil, že Teherán sa aj naďalej bude pridržovať spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), tiež známeho ako jadrová dohoda, podľa ktorej výmenou za obmedzenie iránskeho jadrového programu došlo k čiastočnému zrušeniu sankcií. Dodal však, že Teherán je pripravený na akýkoľvek scenár.
„Spolu s tým berieme do úvahy všetky scenáre a pripravujeme sa,” uviedol Kamálvandí.
Potom, čo Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody, v júni zástupca iránskeho ministra zahraničia Abbás Arakčí uviedol, že nevylučuje, že i Teherán môže počas niekoľkých týždňov od dohody odstúpiť. Okrem toho podľa informácií niekoľkých médií Irán plánuje vybudovať v Araku nový jadrový reaktor.
Súčasný reaktor bol v súlade s jadrovou dohodou upravený tak, aby nemohol slúžiť k výrobe plutónia využiteľného pre jadrové zbrane.
 

Príspevok Irán je pripravený zvýšiť obohacovanie uránu, pokiaľ rokovania s EU skrachujú, varuje Teherán zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)