Moskva 20. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Vadim Savitsky/ Russian Defense Ministry Press Service)

Iránske ministerstvo obrany je pripravené spolupracovať v otázkach súvisiacich s urovnaním ozbrojeného konfliktu v Sýrii. Na stretnutí s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu to dnes v Moskve potvrdil jeho iránsky rezortný kolega Hosejn Dehkán.

Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu (vpravo) a jeho iránsky rezortný kolega Hosejn DehkánNa snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu (vpravo) a jeho iránsky rezortný kolega Hosejn Dehkán

Na stretnutí s tureckým ministrom obrany Fikrim Išikom Šojgu vyjadril presvedčenie, že pondelková vražda ruského veľvyslanca v Ankare Andreja Karlova súvisí s aktivitami Ruska v boji s medzinárodným terorizmom. Šojgu avizoval, že Rusko bude pokračovať v tomto boji, a vyjadril presvedčenie, že spoločným úsilím “dosiahneme výsledok”.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo svojom dnešnom vyhlásení kritizoval ako neprijateľné všetky “snahy zdôvodňovať teroristické útoky podporou Damasku v jeho boji s terorizmom”. Lavrov vyhlásil, že vyjadrenia tohto druhu majú za cieľ len “odvrátenie úderu od teroristov”.

Na margo atentátu na ruského diplomata v Ankare Lavrov uviedol, že “tento barbarský zločin opäť pripomenul, že boj s terorizmom musí byť nekompromisný a neľútostný”.

V Moskve sa dnes stretli ministri zahraničných vecí a obrany Iránu, Turecka a Ruska, aby diskutovali o možnostiach urovnania konfliktu v Sýrii, ktorý si od svojho vypuknutia v marci 2011 vyžiadal už vyše 300.000 obetí na životoch.

Ide o stretnutie predstaviteľov krajín, ktoré podporujú proti sebe bojujúce strany konfliktu: kým Rusko a Irán sú na strane režimu prezidenta Bašára Asada, Turecko je známe ako podporovateľ ozbrojenej sýrskej opozície.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.