Teherán 24. februára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkin)
 
Teherán je pripravený prekvapiť Spojené štáty v prípade sprísnenia sankcií na vývoz ropy, uviedol iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarif v rozhovore pre švajčiarsky časopis Basler Zeitung

Na snímke iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf

“Nechcem povedať, aké sú tieto metódy. Trump miluje prvok prekvapenia, takže ho zabavíme,povedal v reakcii na otázku, aké opatrenia Irán pripravil v prípade sprísňovania amerických sankcií v ropnom priemysle.
Iránsky minister zahraničia tiež vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby sa zameralo na svoje záujmy vo veci spolupráce s Teheránom a premýšľalo o tom, čo by sa stalo, keby USA zakázali Európe obchodovať s Čínou.
Podľa slov Zarifa Irán považuje vytvorenie európskeho mechanizmu INSTEX pre obchodné transakcie, ktorý umožňuje vyhnúť sa americkým sankciám, za nedostatočné, pretože krajina potrebuje predovšetkým zahraničné investície. Sankcie však bránia príchodu zahraničných firiem.

Irán a šestka medzinárodných sprostredkovateľov (Británia, Čína, Rusko, USA, Francúzsko, Nemecko) dosiahli 14. júla 2015 historickú dohodu o riešení dlhodobého problému iránskeho atómu: bol prijatý spoločný komplexný akčný plán (JCPOA), ktorý ruší hospodárske a finančné sankcie BR OSN, Spojených štátov a Európskej únie voči Iránu.
Spojené štáty v máji 2018 oznámili odstúpenie od dohody o jadrovom programe s Iránom a obnovenie všetkých sankcií voči krajine, vrátane sekundárnych sankcií, teda voči iným krajinám, ktoré obchodovali s Iránom. Washington deklaroval za svoj cieľ znížiť vývoz iránskej ropy na nulu.
Predtým ministri zahraničia Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie oznámili registráciu spoločného mechanizmu pre transakcie s Iránom INSTEX. V prvej fáze musí zabezpečiť dodávky liekov, zdravotníckeho zariadenia a poľnohospodárskych produktov. Rozhodnutie o zavedení platobného mechanizmu pre spoluprácu s Iránom, ktoré obchádza americké sankcie, bolo urobené po vystúpení Spojených štátov od jadrovej dohody.

 

Príspevok Irán je pripravený “pobaviť” Trumpa v prípade sprísnenia sankcií, povedal Zarif zobrazený najskôr Hlavné správy.