Teherán 18. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ronald Zak)

Irán pohrozil uzavretím svojich hraníc s irackým Kurdistanom a vypovedaním všetkých zmlúv ohľadom bezpečnostnej spolupráce, ak kurdský autonómny región po referende vypísanom na 25. septembra vyhlási nezávislosť.
Ilustračné foto

Informovala o tom dnes rozhlasová stanica RFI, podľa ktorej Irán týmito hrozbami prešiel do ďalšej fázy nátlaku v snahe dosiahnuť, aby sa iracký Kurdistan vzdal plánu uskutočniť referendum o sebaurčení regiónu.
Vedenie irackého Kurdistanu je však odhodlané plebiscit uskutočniť, a to aj napriek tlaku zo zahraničia. Prehodnotiť tieto plány totiž kurdské vedenie žiada nielen Irán, ale aj Irak, Turecko, USA i mnohé štáty Európy.
“Odštiepenie sa kurdského regiónu (od Iraku) bude (pre Irán) znamenať uzavretie všetkých pohraničných postov s týmto novým (štátnym) útvarom,” vyhlásil v nedeľu tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Šamchání.
Uviedol, že spomínaný krok irackého Kurdistanu by mal za následok aj vypovedanie zmlúv uzavretých medzi Iránom a irackým Kurdistanom v oblasti bezpečnosti a vojenskej spolupráce.
Irán, kde žije asi šesťmiliónová menšina Kurdov, dlhodobo vystupuje proti referendu o nezávislosti irackého Kurdistanu. Rovnako odmietavý postoj k plebiscitu má aj Turecko, ktoré má tiež početnú kurdskú menšinu.
Irán a iracký Kurdistan v posledných rokoch nadviazali spoluprácu v politickej, bezpečnostnej i ekonomickej oblasti. Irán tiež irackým Kurdom dodával zbrane, aby takto pomohol v ich boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Teherán však rozhodne odmieta myšlienku nezávislosti irackého Kurdistanu, pretože sa obáva, že akákoľvek zmena hraníc by v regióne mohla vyvolať nové konflikty.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.