Teherán 14. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Úradujúci iránsky prezident Hasan Rúhání zaregistroval dnes na ministerstve vnútra v Teheráne svoju kandidatúru v prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať 19. mája

“Keď ma ľudia chcú, ujmem sa na ďalšie štyri roky tejto zložitej misie,” povedal 68-ročný Rúhání po registrácii, citovaný agentúrou ISNA.

Ebráhím Raísí, konzervatívny duchovný, ktorý má blízko k najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu sa rozpráva počas registrácie svojej kandidatúru v prezidentských voľbách na ministerstve vnútra v Teheráne

V prípade znovuzvolenia chce pokračovať v umiernenej a racionálnej zahraničnej politike a hospodárskych reformách. Za dôležité považuje zníženie nezamestnanosti a viac politických a sociálnych slobôd pre ľudí.

Opätovné zvolenie Rúháního však nie je ani zďaleka isté. Vplyvnému duchovenstvu sa nepáči jeho nedostatočne islamská politika a zástancovia tvrdej línie ho vo veci jadrovej dohody so západnými mocnosťami z roku 2015 obviňujú z “diplomatického výpredaja” krajiny.

Rúhání však nechce na dohodu siahať. “Udržanie jadrovej dohody je jednou z kľúčových politických a hospodárskych otázok pre iránsky národ. Niektorí (kandidáti) ju chcú doslova vymazať, ale tí, ktorí na nej pracovali vo dne a v noci, sa jej budú až do posledného dychu držať,” uistil prezident.

Po nástupe Rúháního sa síce podarilo znížiť infláciu a zastaviť prepad národnej meny, ale nezamestnanosť zostala na úrovni 12 percent a protikandidáti prezidentovi a zástancom reforiem vyčítajú, že podpísaním dohody neboli dosiahnuté očakávané ciele, a to predovšetkým ekonomické, pretože mnohé západné koncerny aj po zrušení sankcií nechcú spolupracovať s Iránom. Konzervatívci a zástancovia tvrdej línie preto presadzujú revíziu alebo dokonca pozastavenie plnenia dohody.

Registračný proces sa začal v utorok a potrvá do soboty. Všetkých uchádzačov o prezidentský úrad preverí po stránke politickej i náboženskej Rada strážcov ústavy.

V stredu zaregistroval svoju kandidatúru bývalý iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád, ktorý patrí k zástancom tvrdej línie.

Dnes tak urobil aj Ebráhím Raísí, konzervatívny duchovný, ktorý má blízko k najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.

Rada strážcov ústavy by mala oznámiť konečný zoznam zaregistrovaných kandidátov 27. alebo 28. apríla.