Bagdad 13. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Maya Alleruzzo)

Iracký premiér Ádil Abd Mahdí požiadal v sobotu Európsku úniu, aby viac investovala v jeho krajine, ktorá sa snaží o ekonomické oživenie po ničivom boji s džihádistami

Ilustračné foto

Mahdí sa s touto výzvou obrátil priamo na šéfku diplomacie EÚ Federicu Mogheriniovú, ktorá navštívila Bagdad, informovala agentúra DPA.

“Irak si želá európske investície a posilnenie spolupráce vo všetkých oblastiach,” vyhlásil predseda irackej vlády.

Pripomenul, že Irak po dlhých a ťažkých bojoch porazil militantov z organizácie Islamský štát (IS), avšak za toto víťazstvo zaplatil obrovskú cenu.

“Toto víťazstvo má kľúčový význam pre Irak, pre okolitý región aj pre celý svet,” zdôraznil Mahdí. Na obnove Iraku by sa preto podľa neho mali podieľať aj hlavné svetové mocnosti.

Mogheriniová Mahdího uistila, že jej návšteva v Bagdade má demonštrovať podporu EÚ pre Irak. Šéfka diplomacie EÚ sa okrem irackého premiéra stretla aj s prezidentom Barhámom Sálihom a ministrom zahraničných vecí Muhammadom al-Hakímom.

Irak už v decembri 2017 vyhlásil víťazstvo nad IS, keď opätovne získal kontrolu nad rozsiahlymi územiami, ktoré zabrali extrémisti v rokoch 2014 a 2015. Iracké sily však stále bojujú proti zvyškom IS, ktoré v krajine stále podnikajú sporadické útoky.

Iracká vláda sa v posledných mesiacoch snaží dosiahnuť zintenzívnenie medzinárodnej podpory zameranej na rekonštrukciu a ekonomickú obnovu Iraku.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj