Bagdad 6. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

Iracké ministerstvo zahraničných vecí dnes vyjadrilo úľavu pri správach, že americký prezident Donald Trump vylúčil krajinu zo svojho prepracovaného cestovného zákazu.  “Ministerstvo zahraničných vecí vyjadruje hlbokú úľavu,” uviedol hovorca rezortu Ahmad Džamál vo vyhlásení.

Na snímke americký prezident Donald Trump

Toto Trumpovo očakávané opatrenie je v irackom vyhlásení charakterizované ako “dôležitý krok správnym smerom, ktorý pomôže upevniť strategické spojenectvo medzi Bagdadom a Washingtonom v mnohých oblastiach, aj tej najdôležitejšej – vo vojne proti terorizmu”.

Trumpova administratíva dnes podľa očakávania oznámi nový dekrét týkajúci sa prisťahovalectva, ktorého cieľom je obmedziť počet migrantov prichádzajúcich do Spojených štátov. Nový prezidentský výnos bude upravenou verziou dekrétu, ktorý Trump podpísal koncom januára. Informovali o tom médiá ako denník Washington Post, spravodajský server Politico i tlačová agentúra AP.

Predchádzajúce výkonné nariadenie na 90 dní zakazovalo občanom zo siedmich prevažne moslimských krajín vstúpiť na územie USA – týkalo sa Iránu, Iraku, Jemenu, Líbye, Somálska, Sudánu a Sýrie. Dekrét takisto pozastavoval na 120 dní utečenecký program a na neurčitý čas zastavil i vstup utečencov zo Sýrie do USA. Trumpov dekrét vyvolal vlnu protestov po celom svete a súd ho neskôr zablokoval.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.