Bagdad 11. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Khalid Mohammed)

Irak sa tak rozhodol napriek tomu, že vládne sily nemajú dosah na autonómny kurdský región
Iracké federálne súdy vydali zatykače na členov kurdskej volebnej komisie, ktorí v septembri organizovali referendum o nezávislosti autonómneho regiónu Kurdistan. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Na snímke kurdskí voliči

Kancelária irackého premiéra Hajdara Abádího dnes oznámila, že síce zatýkacie rozkazy vydali, ale nie je jasné, ako ich vykonajú. Iracké vládne sily totiž nemajú dosah na autonómny kurdský región ležiaci na severe Iraku.

Zatykače sú najnovším krokom Bagdadu, ktorý vyvíja tlak na kurdské úrady, aby sa dištancovali od septembrového referenda. Viac než 92 percent zúčastnených voličov sa v ňom vyjadrilo za odčlenenie svojho regiónu od Iraku. Iracká vláda vyhlásila plebiscit za protiústavný.

V pondelok vydala iracká vláda nariadenie, aby mobilní operátori, ktorí sídlia v Kurdistane, presťahovali svoje sídla do Bagdadu. Iracké ministerstvo ropného priemyslu tiež navrhlo rekonštrukciu ropovodu vedúceho z mesta Kirkúk do Turecka tak, aby obchádzal oblasť Kurdistanu.

V irackom Kurdistane sa 25. septembra konalo referendum o nezávislosti autonómneho regiónu Kurdistan, ktoré rozhnevalo Bagdad i susedné krajiny, kde žijú početné kurdské menšiny.