Mósul 25. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Felipe Dana)

Desiatky irackých kresťanov sa v sobotu zúčastnili na bohoslužbách, ktoré sa po dvojročnej prestávke konali v severoirackom meste Bartalla. To iracké vládne sily pred dvoma mesiacmi dobyli z rúk militantov z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS)

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Dnes sme sa modlili za mier a obnovenie bezpečnosti v celom Iraku a v provincii Ninive, ako aj v jej hlavnom meste Mósul,” uviedol biskup Músá Šmoni, ktorý omšu celebroval.

Militanti z tzv. Islamského štátu dobyli v roku 2014 na severe Iraku rozsiahle územia, čo vyvolalo masový exodus príslušníkov náboženských menšín vrátane kresťanov.

Po dobytí Mósulu, ktorý je druhým najväčším irackým mestom, nariadili militanti z IS pod hrozbou smrti tamojším kresťanom, aby konvertovali na islam a platili im za ochranu.

O znovudobytie Mósulu sa od 17. októbra usilujú príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi, avšak islamistov sa zatiaľ z mesta vytlačiť nepodarilo.

Pred americkou inváziou z roku 2003, ktorej cieľom bolo zvrhnúť režim dlhoročného diktátora Saddáma Husajna, žilo v Iraku podľa odhadov približne 1,2 milióna kresťanov.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.