Káhira 29. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Do platnosti dnes večer vstúpil zákaz letov do autonómneho irackého regiónu Kurdistan, ktorý zaviedla ústredná vláda v Bagdade. Informovala o tom agentúra DPA
Zákaz, ktorý postihol letiská v regionálnej metropole Arbíl a v meste Sulajmáníja, začal platiť o 18.00 h miestneho času (17.00 h SELČ).
Ilustračné foto

Iracká vláda v tejto súvislosti požiadala zahraničné aerolínie, aby pozastavili lety do a z Arbílu a Sulajmáníje.
Na oboch letiskách v priebehu dnešného dňa zaznamenali zvýšený prílev pasažierov, ktorí sa snažili odletieť z regiónu ešte pred zavedením zákazu.
Iracký premiér Hajdar Abádí v utorok kurdskej regionálnej vláde nariadil, aby do piatka večera odovzdala letiská v Arbíle a Sulajmáníji federálnym orgánom, inak pohrozil zákazom všetkých priamych medzinárodných letov do Kurdistanu.
Predstavitelia irackých Kurdov však ultimátum bagdadskej vlády odmietli. Zákaz teda vstúpil do platnosti v stanovenom termíne.
Letecké spoločnosti z Egypta a Libanonu vopred oznámili, že od piatka pozastavia všetky lety do irackého Kurdistanu.
Ultimátum irackej vlády súvisí s pondelňajším referendom, v ktorom takmer 93 percent irackých Kurdov hlasovalo za nezávislosť tohto autonómneho regiónu. Výsledok hlasovania nemá automaticky viesť k vyhláseniu samostatnosti, ale iba k ďalším rokovaniam s Bagdadom.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.