Irak chce opäť stavať jadrový reaktor, žiada iné krajiny o pomoc

New York 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Bebeto Matthews)

Iracký minister zahraničných vecí Ibráhím Džaafarí požiadal v sobotu krajiny disponujúce jadrovými technológiami, aby pomohli Iračanom vybudovať vlastný jadrový reaktor
Iracký minister zahraničných vecí Ibráhím Džaafarí

Podľa jeho vyjadrenia na pôde Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (VZ OSN), ktoré priniesla v noci na dnes agentúra AP, má Irak ako signatárska krajina Zmluvy o nešírení jadrových zbraní právo využívať jadrovú energiu na mierové účely.
Džaafarí v rámci prebiehajúcej rozpravy VZ OSN deklaroval, že jeho krajina bohatá na ropu si chce “osvojiť jadrovú technológiu”. Nie je zatiaľ jasné, ako na to zareagujú iné vlády vzhľadom na terajšiu situáciu v Iraku, ktorý sa spamätáva z chaosu po tom, ako veľkú časť jeho územia v roku 2014 obsadila teroristická organizácia Islamský štát.
Zámery Iraku v oblasti využívania jadrovej energie boli dlhé roky vnímané s podozrením. Snahy niekdajšieho irackého vládcu Saddáma Husajna vybudovať jadrový reaktor vyústili v roku 1981 do zbombardovania daného zariadenia izraelskými silami.

Hlavné Správy

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.