Bagdad 27. októbra 2019 (HSP/SANA/Foto:SITA/AP-Andy Wong)

Trpezlivosť irackej vlády a samotného obyvateľstva má svoje hranice: drvivej väčšine obyvateľstva krajiny sa nepáči „šachová rošáda“, keď Američania svoje vojská a techniku premiestňujú zo Sýrie do Iraku. Tento „geniálny plán“ Bieleho domu tvrdo skritizoval iracký premiér Adil Abdul‑Mahdi, ktorý vyhlásil, že jeho sa krajina obráti na OSN so žiadosťou, aby zastavila prítomnosť amerických vojsk v Iraku

Na snímke Adil Abdul-Mahdi

Zdôraznil, že vedenie krajiny a všetci obyvatelia krajiny sú proti prítomnosti hociktorých cudzích vojsk na svojom území. Vyhlásil, že Irak chce zachovať svoju suverenitu v súlade s príslušnými domácimi a medzinárodnými zákonmi. Adil Abdul‑Mahdi vo svojom vyhlásení k irackému ľudu zdôraznil: „Zachovanie suverenity Iraku je právo jeho ľudu, ktorý chce rozvíjať vlastný potenciál za účelom podpory svojej bezpečnosti a pokračovania boja proti terorizmu,“ cituje irackého premiéra sýrska informačná agentúra SANA.

Pripomenul zločiny, ktoré spáchali cudzí vojaci na nevinných irackých civilistoch. „Po americko-britskom vpáde do našej krajiny v roku 2003 našich ľudí zabíjali iba za to, že sa len priblížili k cudzím automobilovým kolónam alebo pozíciám, alebo ich niekto považoval za podozrivých,“ zdôraznil iracký premiér. Pripomenul, že desiatky Iračanov bolo zabitých na námestí An-Nusur na západe Bagdadu žoldniermi americkej spoločnosti Blackwater. Vyzval, aby všetci cudzí vojaci čo najskôr odišli z Iraku.

Eugen Rusnák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj