Mósul 8. marca 2017 (HSP/Foto: wikipedia)

Pozoruhodnou iróniou sa stalo, že hoci džihádisti zničili jednu sadu vzácnych okrídlených býkov, ktoré slúžili k ochrane vchodov do asýrskych kráľovských palácov v blízkom starovekom meste Ninive, archeológom sa podarilo nájsť inú podobnú sadu

Kamenný reliéf okrídleného býka z čias starovekej Asýrskej ríše zo 7. storočia pred Kr.

Biblické mesto Ninive sa v období trvania starovekej Asýrskej ríše v 7. storočí pred Kr. rozkladalo na východnom brehu rieky Tigris v oblasti súčasného Mosulu. Vtedajší veľkolepý kráľovský palác chránili veľké kamenné reliéfy okrídlených býkov, ktoré terajší bojovníci IS zničili.

Archeológovia už dlhšie vedeli, že palác sa nachádzal pod Nabi Yunus, svätyňou s hrobom proroka Jonáša, ktorý hlásaním pokánia zachránil ľudí mesta Ninive. Lokalitu však poznali aj džihádisti, ktorí v júli 2014 počas kopania siete tunelov do kopca dynamitom zničili aj túto svätyňu. Do vyhĺbených chodieb potom poukrývali rôzne vzácne pamiatky, azda preto, aby ich neskôr predali na čiernom trhu za vysokú cenu. To ich práve uchránilo pred ich zničením, čo džihádisti s pamiatkami priamo v múzeu a v palácoch aj robili.

Po oslobodení Mosulu sa teraz na lokalitu dostali archeológovia, ktorí tam našli viacero týchto pokladov, ako napríklad pár reliéfov vytesaných do sadry, dve nástenné sochy štyroch ženských tvárí, či obrovská tabuľa vysoká takmer 3 metre s vytesaným klinovým písmom. Okrem toho tam bola ukrytá aj sada vzácnych kamenných okrídlených býkov, pričom podobné kusy už džihádisti zničili a nepredpokladalo sa, že  by ešte nejaké existovali.

Layla Salihová, bývalá kurátorka múzea v Mosule, aj kvôli týmto býkom vyzýva na rýchle vytiahnutie všetkých pamiatok, pretože každú chvíľu hrozí riziko prepadnutia chodieb tunela. “Všetky tieto nálezy sú veľmi dôležité. Učia nás viac o asýrskom umení. Všeobecne platí, že ich sochy boli spravidla v profile, zatiaľ čo tu máme ženy zobrazené spredu,” vysvetľuje. Navyše, 107 kusov keramiky zobratých z tunelov Nabi Yunus sa našlo aj v dome veliteľa IS vo východnom Mosule.

Iracké úrady objavili aj podzemný labyrint, cez ktorý IS prenášal pamiatky na čierny trh.