Bagdad 27. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Karim Kadim)
 
Irackí poslanci požadujú stiahnutie amerických vojakov z územia Iraku. S požiadavkou prišli po stredajšej neočakávanej návšteve prezidenta USA Donalda Trumpa v tejto blízkovýchodnej krajine, informovala vo štvrtok agentúra AP

Na snímke poslanci irackého parlamentu

Irackí zákonodarcovia z oboch hlavných politických táborov chcú presadiť, aby o odchode amerických vojsk rozhodol parlament v Bagdade.
V Iraku stále pôsobí približne 5000 príslušníkov armády USA v rámci medzinárodnej koalície bojujúcej proti džihádistom z tzv. Islamského štátu (IS).
Otázka americkej vojenskej prítomnosti v Iraku je citlivou otázkou od májových parlamentných volieb, v ktorých zvíťazil populistický duchovný Muktadá Sadr. Medzi jeho deklarované priority patrí obmedzenie amerického a iránskeho vplyvu v Iraku.
Trump spolu s manželkou Melaniou v stredu – po prvý raz od svojho nástupu do funkcie – navštívil amerických vojakov v Iraku. V krajine strávil zhruba tri hodiny, pričom sa nestretol s ani jedným irackým predstaviteľom. Podľa irackých poslancov bola Trumpova návšteva prejavom arogancie a narušila suverenitu krajiny.
Do Iraku sa Trump vydal krátko po tom, ako ohlásil odsun amerických jednotiek zo susednej Sýrie. O stiahnutí zvyšných vojsk USA z Iraku však Trump neuvažuje, ako potvrdil v stredajšom príhovore k vojakom na leteckej základni al-Asad západne od Bagdadu.
 
Príspevok Irackí poslanci po Trumpovej návšteve požadujú odchod amerických vojsk zobrazený najskôr Hlavné správy.