Američanmi podporované sily sa odvtedy zmocnili štvrtiny tejto poslednej veľkej džihádistickej bašty v krajine. Na operácii sa zúčastňuje vyše 5000 vojakov, policajtov a príslušníkov špeciálnych jednotiek. Akcia má pokračovať až do úplného oslobodenia východnej časti mesta, vyhlásili irackí vojenskí činitelia.

Iracké sily získali kontrolu nad približne polovicou východnej strany Mósulu, ktorý rozdeľuje rieka Tigris, musia sa však ešte dostať do západnej časti. Očakáva sa, že postup tam budú spomaľovať úzke uličky a trhy. Podmienky pre vládne jednotky spomaľovalo v ostatných týždňoch aj nepriaznivé počasie.

Dobytie Mósulu by pravdepodobne znamenalo koniec ambícií Daeš ovládnuť milióny ľudí v samozvanom kalifáte, hoci militanti by boli naďalej schopní viesť v Iraku tradičné povstanie a vykonávať teroristické útoky na Západe. Na pozície islamistov v okolí mesta útočia tiež kurdské polovojenské jednotky péšmarga, sunnitské kmeňové oddiely a Bagdadom schválené šiitské milície. Mósul je v rukách fundamentalistov Daeš od roku 2014.