Bagdad 12. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Militant video)

Vodca takzvaného Islamského štátu (IS) abú Bakr Baghdádí je stále nažive, ale zranenia a podlomené zdravie ho donútili odstúpiť z vedenia tejto teroristickej organizácie. Napísal to v pondelok britský denník Telegraph s odvolaním sa na vyhlásenie irackej tajnej služby a nemenovaných amerických predstaviteľov.
Na snímke šéf militantnej organizácie Islamský štát abú Bakra Baghdádí

Generálny riaditeľ tajných služieb a protiteroristického úradu irackého ministerstva vnútra abú Alí Basrí uviedol, že Baghdádí sa ukrýva v púšti na sýrskej strane iracko-sýrskych hraníc, severovýchodne od provincie Dajr az-Zaur.
“Máme nevyvrátiteľné informácie a dokumenty od zdrojov zvnútra tejto teroristickej organizácie (IS), že Baghdádí je nažive a ukrýva sa,” povedal Basrí pre iracký provládny denník Sabah.
Podľa Basrího utrpel vodca IS “zlomeniny a iné závažné zranenia”, ktoré sú pravdepodobne dôsledkom vzdušných útokov na bašty islamského štátu v Iraku a v Sýrii v roku 2015 a v máji 2017. Baghdádí, ktorý okrem iného trpí na cukrovku, nie je po útokoch údajne schopný chôdze. Basrí jeho stav opísal ako “mimoriadne vážny” s tým, že aj v dôsledku “zhoršujúceho sa psychického stavu” bol vodca IS prijatý do nemocnice nachádzajúcej sa v púšti Džazíra.
Ruskí predstavitelia tvrdili, že Baghdádí, ktorý sa na verejnosti neukázal od vyhlásenia islamského kalifátu v irackom meste Mósul v júli 2014, zahynul pri vzdušnom útoku na zasadnutie vysokopostavených predstaviteľov IS na sýrsku Rakku v máji 2017. Rusko však nijaké dôkazy o Baghdádího smrti neposkytlo a tvrdenia ruských predstaviteľov spochybnili aj Spojené štáty.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.